O karczmie

Regionalna karczma Dzika Chata

W turystycznej części Zawoi znajduje się regionalna Karczma Dzika Chata. Zlokalizowana jest przy drodze głównej, przebiegającej przez Zawoję,najdłuższą polską wieś położoną u podnóży Babiej Góry – najwyższego szczytu Beskidu Wysokiego (1725 m n.p.m.).

Zawoja to jedno z najciekawszych miejscowości w Beskidach zarówno  pod względem historycznym jaki turystycznym. Miejsce, gdzie wzniesiono Karczmę nazywane jest Podryżowana (Zawoja Podryżowana). Nazwa ta wiąże się z historią wyrębu tutejszych lasów, które w przeszłości było głównym zajęciem tutejszych mieszkańców i głównym źródłem ich dochodu. Rodzaj drewnianej rynny, której zadaniem było niwelowanie nachylenia stoku i transport ociosanych gałęzi w dolinę, nosiła nazwę „ryzy”, stąd nazwa przysiółku.

Obok Karczmy znajduje się jedna z najstarszych w Zawoi przydrożnych kapliczek, której datowanie sięga XIX wieku. W środku kapliczki kryje się unikatowa, drewniana figura Matki Boskiej. Okolica obfituje w pensjonaty, które powstały w okresie międzywojennym i odznaczają się letniskowym typem architektury. Wszystkie te elementy wraz z Karczmą tworzą naturalny mini-skansen. Inspiracją Państwa Budzowskich, właścicieli karczmy, była regionalna kultura ludowa w oparciu, o którą wzniesiono karczmę, która nacechowana jest elementami tradycyjnego budownictwa tutejszych Górali Babiogórskich, zamieszkujących wieś.

Wzorem dla budowy były materiały zgromadzone przez wybitnego etnografa, nieżyjącą już prof. Annę Kutrzebę-Pojnarową, opublikowane między innymi w wydanej w 1931 roku w Krakowie książce Budownictwo ludowe w Zawoi. Proporcje, sylwetka i detale takie jak drzwi, okna czy wyłożona kamieniami sień zostały oparte w 100% o cechy babiogórskiego budownictwa. O dawne wzory zostało także oparte wyposażenie wnętrza. Całość dopełniają regionalne potrawy, obsługa w ludowych strojach i góralska kapela. Wizyta w karczmie to ciekawa i przyjemna lekcja historii i podróż w czasie jednocześnie.

Karczma Dzika Chata w 2016 roku została odznaczona Certyfikatem Małopolskiej Trasy Smakoszy wydanym przez Małopolską Organizację Turystyczną.
Więcej informacji na ten temat mogą znaleźć Państwo poniżej:
Certyfikat MOT dla Karczmy Styrnol!

Historia nowej nazwy karczmy…

Karczma posiada już kilkuletnią historię jako Karczma Styrnol…

Dzisiejsza Dzika Chata swoją nową nazwę zawdzięcza Pani Magdzie Gessler i jej programowi Kuchenne Rewolucje.

W kwietniu 2016 roku Karczmę Styrnol odwiedziła słynna restauratorka Pani Magda Gessler. To właśnie pod jej czujnym okiem w karczmie zostały dokonane liczne zmiany. W restauracji zawitała czerwona kolorystyka oraz góralskie akcenty, stoliki są przyozdobione żywymi kwiatami oraz świecami. Sala konsumencka została uzupełniona w piękne lustra, co przykuwa uwagę.

Najważniejsza część zmian dotyczyła jednak karty menu.

Dania polecane przez Panią Gessler: jako przystawkę carpaccio z buraków z oscypkiem i bryndzą polane sosem winegret, dania z dziczyzny – pyszny pieczony pasztet oraz gulasz z dzika podawany z knedliczką.

Zapraszamy więc do odwiedzenia naszej restauracji rekomendowanej przez najlepszą recenzentkę smaku i dobrego gustu.

Zapraszamy do zapoznania się z historią naszej karczmy, a także ofertą kulturalną i kulinarną.