Babia Góra

Babia Góra

Babia Góra wyróżnia się majestatyczną sylwetką spośród innych grzbietów położonych wokoło niej. Ludzie zdobywają jej szczyt, od co najmniej 500 lat, lecz dopiero w XVIII wieku została odkryta przez turystów i badaczy. Nazywana jest Babią Górą (łac., Mons Vetula), Wielką Magurą, czy też Królową Beskidów i oraz Matką Niepogód.

Regionalna karczma Dzika Chata położona jest w turystycznej części Zawoi. Stoi przy głównej drodze biegnącej przez Zawoję – największą polską wieś położoną u północnych podnóży Babiej Góry 1725 m Pm) będącej najwyższym wzniesieniem Beskidu Wysokiego. Jest to ciekawe, historyczne miejsce. Przysiółek, gdzie wzniesiono karczmę, nosi nazwę Podryżowana. Wiąże się ona z pracą przy wyrębie tutejszych lasów, które to zajęcie było jeszcze wiek temu ważnym źródłem dochodu dla mieszkańców Zawoi.

Mimo wielu lat badań Babia Góra nie została do końca poznana, a to z powodu „wielu niedogodności terenowych”. Mimo wszystko turystyka na niej rozwija się bardzo szybko: w latach 20-tych XX-stulecia odwiedzało ją 10 tys turystów na rok, w latach 70-tych już około 200 tys.

Babia Góra słynie z wspaniałych widoków, pięter roślinnych, wielu unikatowych gatunków zwierząt i roślin chronionych przez Babiogórski Park Narodowy (BPN) oraz z wspaniałych wschodów i zachodów słońca.

Mimo wszystko słoneczna pogoda może tu zmienić się w burzę w przeciągu pół godziny, a dla niedoświadczonych turystów odszukanie znakowanego szlaku w mgle czy w deszczu może być bardzo trudne, więc trzeba uważać, bo Babia Góra nie raz już pokazała zęby.

Zapraszamy do galerii.